Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe

Jak już wspominałem wcześniej. Nie jest to blog o finansach.
Zakup lokalu od dewelopera nie może jednak nastąpić bez odpowiednich środków.

Jeżeli jesteś w gronie tych nabywców, którzy zawarli z bankiem umowę kredytową w celu nabycia lokalu, możesz zmagać się w ostatnim czasie z obawami dotyczącymi jego spłaty.

Sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie nie napawa optymizmem, jak i nie jest przewidywalna.

Jeżeli masz kredyt, a na skutek pandemii twoja sytuacja majątkowa uległa pogorszeniu, jakiej pomocy możesz oczekiwać?

Wakacje kredytowe

Banki wyszły na przeciw oczekiwaniom klientów oferując tzw. wakacje kredytowe. Czym one są?

Instytucja ta jest już znana na rynku od jakiegoś czasu. W niektórych przypadkach wakacje kredytowe były stałym elementem produktu finansowego.

Umowa z bankiem skonstruowana była w taki sposób, że pozwalała, by na wniosek klienta, ten mógł powstrzymać się od spłacania rat kredytu przez określony czas, nie ponosząc z tego tytułu negatywnych konsekwencji.

W praktyce obecnie oferowane wakacje kredytowe mogą oznaczać jednak dodatkowe koszty. Każdy bank udziela wakacji na innych zasadach.

Koszty kredytu

Jak to zwykle w życiu bywa nie ma nic za darmo. Banki oferują różne rozwiązania. Zawieszenie spłaty raty kapitałowej albo raty kapitałowej i odsetkowej na okres 3 a nawet 6 miesięcy.

Jednak może wiązać się to z relatywnie dużym wydatkiem. Koszt kredytu może pójść w górę o kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

Jeszcze jedna uwaga dla tzw. frankowiczów. Niektóre banki w zamian za udzielenie wakacji kredytowych zobowiązują klientów do powstrzymywania się w przyszłości od występowania z roszczeniami przeciw bankowi dotyczących klauzul niedozwolonych czy też unieważnienia umowy kredytu. Oczywiście takie praktyki mogą godzić w interesy konsumentów.

UOKiK podjął już działania mające na celu zbadanie rynku pod kątem nieuczciwych praktyk banków w związku z epidemią koronawirusa.

Zainteresowanych odsyłam na stronę UOKiK, gdzie znaleźć można więcej informacji w przedmiocie wakacji kredytowych.

Zalecam dużą ostrożność przy korzystaniu z wakacji kredytowych. Proszę dobrze zapoznać się z treścią aneksów do umów i traktować takie rozwiązanie jako ostateczność. Nieuzasadnione skorzystanie z wakacji może się zwyczajnie nie opłacać.

Z drugiej strony niewywiązanie się ze zobowiązań umowy kredytowej może mieć bardzo poważne konsekwencje. Proszę pamiętać, że niemożność regulowania zobowiązań na skutek działania siły wyższej badana będzie indywidualnie już w postępowaniu sądowym.

Podziel się wpisem:
Wakacje kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *